2019. szeptember 28., szombat

Value stock eladása - Osztalékhozam értékelése


Miközben az Interneten többféle megközelítéssel és eladási indokokkal találkozhatunk, én leszűkítem azokat két fő pontra:

  1. A stock teljes értékeltségen, vagy prémiummal forog. Az intrinsic value időben természetesen változik, ezért a vásárláskori célárat dinamikusan kell kezelni és rendszeresen újraértékelést végezni.
  2. Idők folyamán value trap-pá vált
Számtalan helyen találkozhatunk az értékalapú befektetés módszertanával. Köztudott, hogy alulértékelt vállalatok részvényeit kell vásárolni és türelemmel várakozni, amíg a piac felismeri a félreárazást és helyrehozza azt.
Olyan vállalatokban szeretek részesedést vásárolni, amelyek részvényeiben legalább 50%-os emelkedési potenciál van. A célár meghatározásáról hosszan lehet értekezni, de legalább egy önálló post-ot érdemel később. Most feltételezzük, hogy a célár rendelkezésre áll, legyen az saját számítás eredménye (preferált), vagy elemzői átlagolt célár.
Számvitelileg az osztalék, részvényvisszavásárlás és az adósságvisszavásárlás egyenértékű, value részvény kiválasztásakor  mégis úgy járok el, mintha osztalékbefektetést eszközölnék. Ezzel némi biztonságot is vélek vásárolni magamnak. Amennyiben nem kapom meg a felállított időtávon belül a kívánt árfolyam emelkedést, úgy ezalatt az idő alatt legalább utalják a stabil és növekvő osztalékot.
Lényegében olyan DGI-ra alkalmas részvényeket keresek, melyek kielégítik az értékalapú befektetés általam felállított kritériumait.



Amennyiben a stock eléri a dinamikusan újraértékelt intrinsic value-t, vagy a piaci örömködésben túlhaladja azt, megfontolom az eladást.
Mögöttes logika azt diktálja számomra, hogy
- egy 6% osztalékhozamú papírom, ami aktuálisan 3% induló hozamot nyújt 100% emelkedés után kevésbé kívánatos, mint
- egy 4% induló osztalékhozamú 50% emelkedési potenciállal rendelkező eszköz.

Az egyszerűség kedvéért továbbiakban csak az árfolyam változással számolok, a tartási idő alatt kapott osztaléktól és az osztalékemeléstől eltekintek. Amikor eszközt váltok, - meggyőződésem szerint - az eredeti tőkére helyes a hozamot számolni, úgy mintha a kezdeti  befektetés folyamatossága nem szakadna meg. Hiszen a teljes tőkére is így vetítjük az évesített hozamot.

Ezért példánknál maradva:
100% kezdeti tőkéből lett 200%, aminek osztalékhozama most 3%, a befektetett tőkére vetítve 6%
Ezt lecserélve a kezdeti tőkére vetítve az osztalékhozam nem 4%, hanem 8%-ra rúg. Az 50% emelkedési potenciál elérése esetén a kezdeti tőke megháromszorozódik, míg az osztalékhozam marad 8% .

Ha beleszeretünk egy-egy stock-ba, akkor bizony lemaradunk. Így jártam én IBM és CMI befektetéseimmel. Nagyon szép 5.4% és 5.9% osztalékhozamot kapok (ez is lehet persze egy stratégia), de lemaradtam a kedvező kiszállási lehetőségekről. Szerintem kisbefektetőként sokkal több lehetőségünk van, mint W. Buffett-nek.  Ő természetesen nem ugrálhat ki-be tőkeméretével. Ezen kívül jó még a B&H azoknak is, akik nem tudnak, vagy akarnak elmélyedni a téma rejtelmeiben.

2019. szeptember 21., szombat

REIT kiválasztás





A REIT, magyarul SZIT alakulatokkal lépten-nyomon találkozhatunk az Interneten (pl. ittitt , vagy akár itt magyarul), ezért én nem is vesződök bemutatásukkal. A hozamínség és önjelölt prókátorainak (mint én is vagyok most) köszönhetően erős az érdeklődés utánuk. További részletezés nélkül, mint adatforrásra hívom fel a figyelmet az amerikai NAREIT honlapjára. Hazánkban a Graphisoft Park és a BIF működnek SZIT-ként. Továbbiakban az amerikai REIT-eket tárgyalom részben a historikus idősorok hossza, másrészt adatbányászati szempontok miatt.

REIT befektetőként legyünk tisztában azzal, hogy nem (vagy csak nagyon áttételesen) ingatlanba fejtetjük tőkénket. Ez analóg lenne azzal, mintha azt mondanánk, hogy aranyba fektetünk akkor, ha aranybányász vállalat részvényeit vesszük meg.  Befektetésünk valójában egy ingatlanbefektetéssel foglalkozó vállalatba történik. A vállalat részvényárfolyama nagyjából függetlenül mozog portfóliójában lévő ingatlanok piaci értékétől.

A továbbiakban hivatkozott adatok mindegyike nyilvánosan hozzáférhető az Interneten.
Vizsgálódásaim kizárólag eREIT-ekre vonatkoznak. Az mREIT-ek értékelésem szerint inkább pénzügyi szolgáltató cégek, nem pedig ingatlanbefektetési társaságok.
Nyilvántartásomban 247 REIT van jelenleg. Természetesen ezen a piacon is jelen vannak csődök, felvásárlások és egyéb corporate események. A viszonylag jól előrejelezhető és kiszámítható bevételeik, költségeik, valamint stabil és növekvő magas osztalékuk kisebb volatilitású árfolyamot eredményeznek.
A REIT-ek mindazonáltal nem feltétlenül biztosítanak magasabb total return-t, mint más eszközosztályok. A magasabb osztalékhozam és kisebb volatilitás  jellemzően alacsonyabb tőkenövekedéssel párosul.
Irodalom szerint a csődesemények ebben a szektorban lényegesen ritkábbak az átlagosnál.

A most bemutatott kiválasztási folyamatot (talán) joggal érheti kritika REIT szakértők részéről. Törekedtem egy viszonylag egyszerű és könnyen reprodukálhatő, egyidejűleg elfogadható eredményt adó módszert kialakítani.



Első lépésként elő kell készíteni az adatbázist, melybe a következő mezőket válogattam szűrhetően:

Sub Industry: A REIT szektoron belül kétségtelenül nagy eltérések vannak az ágazati sajátosságok tekintetében. Ezért feltétlenül szükséges a részhalmazokat vizsgálni, ha a kiszemelt vállalat értékeit egyfajta átlaggal akarjuk összevetni. Az egyes ágazatok egészen eltérő ciklusban lehetnek.
Volume: Legyen bármennyire kívánatos egy REIT, nem teszem olyan cégbe a pénzemet, amely likviditása nem éri el a napi 100.000 db-os forgalmat.
Mcap: Elvárom, hogy értelmezhető mértékű kapitalizációval rendelkezzen. Ennek nagysága ízlés kérdése.
DivY: Prompt osztalékhozamot illetően elvárásom a legalább 5%. Az osztalékemelés mértéke is számít, de azt a kiválasztás során egyedileg kell megvizsgálni.
FFO/share: FFO - Fund From Operation a Operating Cash Flow analógiájaként tudnám felhozni. Ennél jobb érték az AFFO (Adjusted FFO), amely figyelembe veszi az időszakban megvalósult eszközeladás-vétel készpénzeredményét is. AFFO viszont nem áll rendelkezésre NAREIT oldalán. Egyetlen hely, ahol ezt megtaláltam ReitNotes, ahol FFO-AFFO viszonya is megjelenik grafikusan ábrázolva.
p/ffo: ebben a szektorban a P/E mutató irreleváns, helyette a P/FFO, vagy még jobb, ha rendelkezésre áll P/AFFO) a használatos. Sólyomi Dávid kiválóan elmagyarázza írásában a REIT-ek növekedésének forrását, ami nem más mint a ROIC- WACC közötti eredmény.
median Yield: Hosszútávú mediánosztalékhozam, amihez hasonlítjuk a prompt hozamot
PAMY: Payment Above Median Yield. Ezt nem kell magyarázni. Legalább 10% prémiumot várok el a mediánhoz képest
to52wk high / low: Távolság az 52 hetes lokális szélső értékektől. azt várom el, hogy az árfolyam minimálisan olyan távolságra legyen az 52 hetes maximumtól, mint a minimumtól.
p/o ffo: osztalékkifizetési arány FFO-ra vetítve. Legyen kisebb 100%-nál, AFFO-ra vetítve pedig jobb egyen a mutató
debt/ebitda: Eladósodottság mértéke és interest coverage: Adósságszolgálat fedezettsége. Mindkét mutató az adósság fenntarthatóságát célozza vizsgálni. Célszerű a szektor átlaggal összevetni kiválasztottunkat.
years paying: Tájékoztató adat, amely megmutatja, hogy hány éve fizet osztalékot a cég

Az első rekordban megjelenítem tájékozódás céljából VNQ (REIT ETF) értékeit is.

Íme a nyers adatbázis,


melyet a szűrők beállítása után leszűrve az alábbiakat kapjuk:

Így viszonylag gyorsan és egyszerűen 11-re szűkítettük a választékot. A befektetési jelölt kiválasztása után érdemes azt az ágazatának szereplőivel és az ágazati átlaggal összehasonlítani. Ez nem lehet probléma a szűrők megfelelő beállítása után.
Value trap-ot elkerülendő érdemes lehet némi kvalitatív vizsgálódást is hozzámixelni, de legalábbis a gyenge (levert) ágazat legjobb szereplőjét kiválasztani.

Sok sikert!


Korábban:
-  A Gross Margin meséje
A PEG mutatóról
Enterprise Value (EV) a vállalati érték és mutatói
Részvény visszavásárlás
Vállalatfinanszírozás
Likviditás mutatói

2019. szeptember 14., szombat

Chewy még egyszer

Chewy szóba került PetMed Express kapcsán egy korábbi posztban.

Képtalálat a következőre: „chewy logo”

Most a fundamentumok rejtelmeinek boncolgatása nélkül inkább egy spekulációs lehetőséget említek.

Chewy tőzsdei kereskedését június közepén kezdték meg





A 22$ körüli jegyzési árat követően a kereskedés 30-35 sávban zajlik, jelenleg az alsó sávhatáron tanyázik az árfolyam. Szeptember 17-n zárás után jelent a II. névről. 12 elemző követi a stockot, 36$ körüli átlagolt célárral. Várakozás szerint -0.1 EPS lesz az eredmény. Tudni kell, hogy PetSmart csak kb. 10%-t vitte tőzsdére a cégnek, hírek szerint azt is a megvásárlását finanszírozandó. Hosszabb távon tehát nem tartom elképzelhetetlennek, hogy az anyavállalat pénzügyi megerősödése után kivezeti a tőzsdéről, mint ahogy saját magával is tette. PetSmart ugyanis korábban tőzsdei vállalat volt, melyet 2015-ben vezettek ki. Feltételezem, hogy Chewy irányában elvárás a záros határidőn belüli eredményes működés. Jelenleg eléggé agresszív piacépítés zajlik, melyet előbb-utóbb fel kell váltania a konszolidációnak. Ezért aztán azt gondolom, hogy a jelenleg kialakult árfolyamsáv jó kiindulási alap lehet.
A 17-i jelentést talán érdemes megvárni, mert ha kap egy pofont az árfolyam, akkor kedvezőbb szintről indulhat a spekuláció. Ha viszont felpattan, akkor legfeljebb kimaradok. Ehhez talán le tudom küzdeni a FOMO érzést. 😉
Feltéve - de nem megengedve -, hogy az árfolyam ezen a szinten marad jelentés után, akkor érdemes lehet kiírni egy short Put opciót 30 strike-on. Gyakori jelenség, hogy jelentés előtt a közeli lejáratokhoz tartozó IV megnövekszik (megdrágítva az opciókat), majd jelentés után összeomlik (vele együtt az opciók ára) és nem éri már meg kiírni az opciót. Ezért megnéztem az IV változását, jóllehet távolabbi lejáratra gondolnám kiírni a pozíciót, ahol kevésbé érzékeny az IV a közeli eseményekre.

Eddig nem látszik érdemi növekedés, de érdemes lesz figyelni.

A legtávolabbi opciózható lejárat 2021. január, ami 1.3 év futamidőt jelent. Az ATM körüli PUT opciók 60% körüli IV szinten forognak. A jelenlegi 29,48 ár mellett nem meglepő módon a legmagasabb extrinsic értékkel rendelkező PUT a 30-as strike, amely közép áron kb 8,1-ért adható el, 7.6 extrinsic mellett. Ha tehát az árfolyam pontosan itt lesz lejárator, akkor a hozam 7.6$/dbx100db részvény, míg a BEP 29,5-7,6=21,9$. Ez szerintem eléggé erős védelem a lefelé mutató kockázatokkal szemben a 22$-os jegyzési árat is tekintetbe véve.

Látható, hogy a tárgyalt opcióban az open interest eléggé karcsú, mindössze 87 db. Kicsi benne  a likviditás és távoli a lejárat, következésképpen eléggé széles a bid/ask spread. Ezt nem tartom túl nagy gondnak, hiszen belépéskor nincs semmi sürgősség. A mid price körüli limit order-rel lehet operálni. A lejárat felé közeledve pedig élénkülni fog benne a forgalom, és pozíció zárási helyzet esetén könnyebb lesz reális árat elérni. Másik lehetőség várni lejáratig, amikor elértéktelenedve lejár a kiírt opció, vagy tovább lehet görgetni.
Másrészről, ha az árfolyam egyszer csak fogja magát és a (remélhetőleg) javuló fundamentumok hatására kilő felfelé (de úgy is, ha akár csak stabilizálódik egy bizonyos szinten) , akkor a volatilitás jelentősen lecsökken és vele együtt az opció ára is, amit az időérték tovább erodál. Így aztán aránytalanul kedvezőbben lehet lejárat előtt visszavásárolni az opciót.

Lejárati és prompt kifizetés:

A letéti követelmény 1000$ körül van. Erre vetítve mintegy 80%-os a hozampotenciál. Ha viszont a szerintem reálisabb BEP-vel vetjük össze (az a bekerülési költség, mellyel az opció lehívása esetén szembesülünk), akkor a még mindig igen combos 35%-t kapjuk.

2019. szeptember 7., szombat

OHI pozícióm értékelése

Nem szoktam véleménycikkeket olvasni, mert a túlnyomóan inkompetens szerzők véleménye eltérít meggyőződésemtől.Ezért aztán akinek élő OHI pozíciója van, vagy netán most gondolkodik vásárlásban, az ne olvasson tovább! Kuka!
Kapcsolódó kép
Adataim szerint 2017. február 10-n szereztem tulajdont OHI-ben, egy a Health Care ágazathoz tartozó eREIT-ben, amely szűkebben a Skilled nursing facilities-be sorolható. Miután ilyenből kevés van, összehasonlító elemzést az általános Health Care-re érdemes végezni. A társaság bemutatása megtalálható honlapjukon, ettől most eltekintek.
Az egykori vásárlási motivációimat sajnos nem rögzítettem, de amennyire vissza tudok emlékezni,szerepet játszott benne a prompt osztalékhozam (0.62*4/31=8%, ami 0.64*4/31=8.25%-ra emelkedett a későbbi emelések következtében), osztalékmúlt, negyedévenkénti osztalékemelés, árfolyamtörténet és a demográfiai trendből következő kilátások. Kétségtelenül hosszú távú befektetésnek szántam, amiből mostanra lett egy 2.5  év után lezárt inkább spekulációnak nevezhető tulajdonlás.
Kb. 50% total return eredménnyel 41.6-n lezártam a 31-ért vásárolt pozíciómat. A vásárlás óta különböző szerzőktől kapott hideget-meleget, megjárta mennyet (40) és pokolt (25.3).

2019. szeptember 1., vasárnap

H&R Block


Képtalálat a következőre: „h&r block logo”

H&R Block Inc. US-ben piacvezető, a nagyközönség számára jövedelemadó bevallás előkészítő tanácsadó cég. Piaci  részesedése 15% körüli, éves árbevétele 3Mrd $. Igyekeznek tevékenységi körüket bővíteni, de bevételük döntő része kötődik az adóbevallási szezonhoz. Következésképpen árbevételük és eredményük is extrém szezonalitást mutat. Éves gördülő árbevételük enyhén növekvő, 2020-ra is tartják ezt az előrejelzést. Üzletük mondhatni eléggé unalmasan, kiszámíthatóan alakul. Miután legjobb tudomásom szerint US, Kanada, és Ausztrália adóbevallási egyelőre nem söralátét kategóriát nyaldossák és a helyi erők nem tervezik az adóbevallást központilag elkészíteni állampolgáraik számára, belátható időn belül továbbra is biztos ügyfélkörrel számolhatnak. Az értékesítési mix nyilván fejlődik, átalakul, de úgy látom, hogy rajta vannak a szeren, tartani tudják a lépést. Saját prezentációjuk szerint lassú, de stabil piaci részesedés növekedést könyvelhetnek el.

A részvényárfolyam az elmúlt 10 évben kb. semmit nem csinált, ami nem jelenti azt, hogy időközben ne lett volna lekereskedhető mozgás. Az eddigiekből már talán kikövetkeztethető, hogy ezt az alakulatot nem tartom feltétlenül alkalmasnak B&H befektetésre, ha buffetti értelemben nézzük. Ha viszont 1-2-3 éves időtávot veszünk, akkor jó lehetőségnek látom a befektetést ebbe a cégbe.
A debt/ebitda=2.5 elfogadható mértékű tőkeáttétel, míg a 7x-es kamatköltség fedezettség bőségesen kielégíti  a legínyencebb value invesztorok elvárásait is. A PE ratio  rendben van úgy historikus összehasonlításban, mit az ágazati összevetésben. Osztalékfizető, osztalékát rendszeresen emelő cégről van szó. Nyilatkozataik szerint az elmúlt évi 4% osztalékemelés után továbbra részvényes barát marad a menedzsment.

A napi csárt tanúsága szerint a legutóbbi jelentés után a részvényárfolyam 5%-ra megközelítette az éves minimumot. A fenti havi felbontású ábrán látszik, hogy az elmúlt 2 évben az árfolyam 23 és 30 között ingdozott. Most, hogy megközelítette az alsó szélső értéket, érdemes lehet elgondolkodni pozíció vállalásán.

Legjobb célár becslésem szerint a fair ár 36-43 között van. A konzervatív szinthez is 48% emelkedés kell(ene). Az osztalékhozamból számolt indirekt célár is 31-re adódik.
A trendjében növekvő EPS és a historikus átlag alatti PE leginkább arra utal, hogy az árfolyam a jelenlegi szint körül megtalálta lokális minimumát.
Rövid távú swing kereskedésre alkalmas lehet 27 körüli TP szinttel. Hosszabb távra az elmúlt 5 év maximumát nyaldosó 4.3% osztalékhozam kedvező lehet az income befektetőknek.

Nekem 2017 októbere óta van pozícióm ebben a cégben short put opción keresztül. A short put opciót én egyfajta szintetikus osztalékként kezelem. Olyan osztalékként, melyet a pozíció megnyitásakor azonnal jóváírnak számlámon. Így a pozíció fenntartása kisebb cash flow terhet jelent. Immáron többször megújítottam eredeti short put  strike=27 pozíciómat, minek köszönhetően az évesített hozamom a pillanatnyi árfolyam szinten 8.2%.

Mivel felfelé látok inkább teret az árfolyamban és az opciókat is megfelelően árazottnak látom, jövő héten bővítést tervezek 24 vagy 25 strike szinten.
Ha 8 hónapra 2.3-ért el tudok adni opciót 24 strike-on, az 9,5% szintetikus osztalékot jelent 8 hónapra,ami évesítve 14%. Évesített 14%-ért vállaltam már ennél nagyobb kockázatot is, szerintem rendben van ez a deal. Ha lejáratkor nem száll el nagyon felfelé az árfolyam, akkor terv szerint tovább gördítem a pozíciót.
A kifizetési grafikon az alábbiak szerint alakul, ha a fenti feltételezésnek megfelelően meg tudom nyitni a pozíciót.


A szimulációnak megfelelően a kereskedési költségek nélkül számolt BEP 21,7-re adódik. Efölött bárhol lesz az árfolyam lejáratkor, már nyereséges a tranzakció. a pozíció margin követelménye kb. 700$, amiből levonva a kapott 230$-, marad nettó 470$ nettó letét.

Amennyiben a részvényt kell megvenni, akkor a csúcsközeli osztalékhozamot megbízhatóan, növekvő mértékben fizeti a cég, amíg az árfolyam eléri az eladási (TP vagy teljes értékeltségi) szintet