Az elmúlt időszakban napról napra újabb csúcsokat látunk S&P500-ban, az optimizmus töretlen(nek tűmik). Talán azért érdemes a grafikon mögé nézni és végiggondolni a várható valószínűségeket. Egy rövid hozzászólásomban jeleztem az óvatosság szükségességét itt, de most nézzük meg ennek indokoltságát kicsit alaposabban a pénteki nap ismeretében.
Az ukrán-orosz feszültség kiéleződése ösztönzött először arra, hogy portfólióm volatilitás növekedésére igen érzékeny részét fedezzem. Nos ez meg is történt a feszültség (átmeneti) csökkenésekor 03.4-n. De mi is történt a piacokon? SnP csinált nekünk 03-03n egy hanging man - szerű gyertyát.
Ez a kötvénypiacon nemigen okozott turbulenciát, ugyanis a teljes hozamgörbe lényegében változatlan maradt
Ha viszont megnézzük a hét további fejleményeit, akkor láthatjuk, hogy a részvénypiaci emelkedés ellenére a kötvényhozamok növekedésnek indultak és a hozamgörbe meredeksége is megnőtt.
Ezt a fentiek miatt nem a (remélhetőleg hamarosan konszolidálódó) ukrán válság hatásának gondolom, hanem strukturális fejleménynek tartom.
Pénteken hasonlóan a fentebb hivatkozott hozzászólásomban írtakhoz VIX ismét csökkent, de a határidős kontraktusainak árfolyama emelkedett annak ellenére, hogy S&P új ATH értéket ért el. Ennek tükrében azért különös, hogy VIX a csökkenés ellenére is a 14 érték körül tanyázik. Az opciós piac óvatossága felébredt a nagy optimizmus közepette. Az említett, határidős kontraktusok körüli fejlemény is erre utal.
A kötvényhozamok alakulása 03.03 után:
Ennek megfelelően a hosszú kötvények árfolyama erős csökkenést mutat
Ez bizony nem feltétlenül kizárólag a pénteki munkaerőpiaci adatoknak köszönhetően alakul így, trendszerűnek látom.
Így aztán továbbra is indokoltnak látom az óvatosságot a portfólio érzékeny elemei körül.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése