Ezzel együtt jól megfigyelhető a hazai piacon is a markáns hozamcsökkenés 2012 egész év folyamán.
Mára a teljes állampapír-hozamgörbe 6% alá került. Érdekes módon a 3 havi papírok magasabb hozammal forognak, mint a 6 és 12 hónaposak.
Ez számomra egyértelműen azt jelzi, hogy a piac további MNB kamatcsökkentést áraz az előttünk álló időszakban. Ebből én arra következtetek, hogy a lakossági állampapír kamatok tovább csökkennek (feltételezve, hogy nem üt be egy globális turbulencia, vagy magyarországi mini válság).
Ezek után mit lehet tenni a befektetésre váró pénzeszközökkel?
Likvid, de mégis elfogadható hozamú eszközöket preferálva hozamemelkedés esetén lépésről-lépésre építkezve a portfólió átsúlyozása a nagyobb hozamú állampapírok felé.
Jelenleg én
- az igazán kockázatos eszközökben én a befektetett tőkém kevesebb mint 10 %-t tartom.
- korábban magasabb hozamkörnyezetben a másodpiacon vásárolt kötvényeket tartom a portfólióban lejáratig.
- szabad pénzeszközökből veszek rövid futamidejű állampapírokat (pl. Kamatozó Kincstárjegy), melyek árfolyama a hozamváltozásra kevésbé vagy egyáltalán nem érzékeny (kisebb hozammal megelégedőknek, vagy közeli hozamemelkedésre számítóknak) jó lehet a pénzpiaci alap is. Így aztán, ha a hozamkörnyezet nem változik, a kuponra járó (jelenleg egy éves KK esetén) 6,5% (update 2013.01.15. Úgy nézem, hogy z állampapír piacon is árazzák már kibocsátáskor is a kamatcsökkentést. Ez is egyre kevésbé éri meg) kamatot megkapom lejáratkor. Ha ezt hozamemelkedés miatt eladom, akkor a bid-ask spreadet bukom. Másodpiacon 5,1-5,3% érhető ezen az időtávon el jelenleg és ez csökken. Az nem kérdés, hogy lesz-e hozamemelkedés. A kérdés helyesen feltéve az, hogy "Mikor lesz hozamemelkedés?". Ezt csak utólag fogjuk megtudni, de erre célszerű készülni. Hozamemelkedés esetén azután már a hosszabb futamidejű papírokra érdemes fókuszálni, vagy a kötvényalapokra.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése