2012. augusztus 31., péntek

2012.09.03. OTP

 
Update 2012.09.01. 19:20
Úgy nézem, hogy 3560-3600 közötti nyitás esetén - ami eléggé sanszos - kvlenül 3600 alatt shortolható lesz a papír. Napközben megnézi majd a 3550 körüli szintet és jó eséllyel akörül, vagy az alá zár.















Beruházás Mo-n






 Kommentár nélkül.
Éves bontás:


 2010 IV. -2012 II. negyedéves bontásban.

2012. augusztus 27., hétfő

2012. augusztus 26., vasárnap

A tőkevédett alapokról

Érdemes-e tőke- (és hozam-)garantált/védett alapot venni?

Elsőként tudomásul kell venni azt a mindent felülíró szabályt, hogy a befektetett tőkéd védelme a kockázatos hozamreményekkel szemben elsődlegességet élvez.
Első ránézésre ezt a feltételt kielégítik ezek az alapok, de a tőke jelenértékének csak akkor felel meg a jövőbeli nominális érték, ha az inflációt is hozzákombináljuk.
Erre jó lehet a bankbetét, itt viszont a többlethozamnak még a reménye sem áll fenn.

A kibocsátók megpróbálnak kábítani marketingszövegeikkel, de sokszor már a leírásból is kitetszik a többlethozam elérésének valószínűtlensége.
Itt írnak az ilyen alapokról:
  1. Kiszámoló
  2. BWM
 Én most itt mégis amellett fogok érvelni, hogy bizony megfelelő ídőzítéssel ezeknek az eszközöknek helye lehet a portfóliódban.
A pontosság kedvéért: Itt most csak a zárt végű, határozott futamidejű alapokról beszélek. A nyílt végűeket a kibocsátó árjegyzése mellett - ami biztosítja, hogy ne legyen arbitrázslehetőséged -  bármikor meglehet vásárolni a kibocsátótól.
Ezeket az alapokat indulásuk után bevezetik a BÉT-re, ahol igen gyenge likviditással forognak.
Hasonlóan a kötvényekhez, ezek árfolyamát is meghatározza a mindenkori elvárt kamat/hozamszint. Így aztán jellemzően a kibocsátáskor meghatározott címletérték alatt lehet hozzájutni. Az alacsony likviditás következtében, alkalmasint csábító hozamfelárat lehet elérni. Csak úgy érdemes ilyen vásárlásokat eszközölni, hogy a lejáratkori garantált árfolyam biztosítsa az elfogadható hozamot, ha nem lesz többlethozam. Az opcionálisan realizálódó hab a tortán pedig a többlethozam lehetősége.Erre nem lehet alapozni, mert nagyon bizonytalan. Ezzel együtt időnként bejön és az tovább hizlalja a tőkédet. Ezért (is) érdemes diverzifikálni ezen eszközosztályon belül is.
Ezen kívül tudomásul kell venni, hogy nagy valószínűséggel tartani kell lejáratig a papírt. Ennek két oka is van:
  1. Így éred el az elvárt hozamszintet és a többlethozam lehetősége ekkor áll fenn
  2. Egyszer fizeted meg a brókerköltséget, hiszen lejáratkor az már nem játszik.
Én úgy járok el, hogy meghatározom, tőkém mekkora részét teszem ilyen papírokba. Ez egyébként nem bonyolult. Elég ezt hozzávetőlegesen kiszámítani. A lényeg az, hogy lejáratra ennek a minimális hozama elérje kezdeti tőkém nominális értékét. Erre jön aztán a többlethozam és a másik (kockázatos eszközökbe fektető) tőkerész hozama, vagy maradék hányada.
Így aztán megvédem a tőkémet és biztosítok mellé egy garantált hozamot, ami felfelé nyitott, ezen kívül a kockázatos rész megfelelő környezet esetén többlet hozamhoz juttat.
Ez kísértetiesen hasonlít a tőkevédett alapokra (sőt az is), viszont van neki egy bizonyos rugalmassága.

Néhány példa 2012. aug. 24.:
Jelenleg portfólióm részét képezik a bő egy éve vásárolt alábbi papírok
Félkövérrel  jelölve, hogy jelen állapot szerint melyik verzió nyerő. Triplafix alapok már fizettek 4% ill. 5%-t tavaly év vége felé, így aztán kicsit félrevezető az összehasonlítás. Ha a lejáratkori egy jegyre jutó netto eszközérték nagyobb lesz mint 10.400 ill.10.500 Ft, akkor többlethozamot kapok.
  1. Kalkulált minimális, még elfogadott vásárláskor bebiztosított hozam
  2. Többlethozam
Végső konklúzióm, hogy jegyzéskor semmiképpen sem, tőzsdére bevezetés után akkor, ha megfelelő hozamot tudsz elérni.
A tőke fennmaradó része ezután pedig tetszőleges kockázatos eszközbe fektethető (persze prudensen!).

Ez is egyfajta money management. 
  

2012. augusztus 25., szombat

Kötvények és kötvényalapok

Update 2012.12.02
Nincs mit tenni. A kötvények hozama történelni minimum körül tanyázik. Ez úgy érvényes az USA kötvényekre,
Historical Data Chart
mint a hazaiakra.

Az is érvényes mindkettőre, hogy negatív reálkamat alakult ki a másodpiacon. Ezt az eszközt - mármint az adósság elinflálását - US profi módon alkalmazta a múltban
Historical Data Chart

Talán nem lesz ez most sem másként. Befektetőként izgalmasabb a hazai (állam)kötvények hozamának alakulása. Komoly kötvénypiaci rali zajlott le az év folyamán (lsd. fent).
Mit lehet tenni jelen körülmények között?
  1. El kell felejteni a kötvénypiacot
  2. Éves KKJ még mindig reálhozamot ad
  3. Tőkegarantált rövid kötvényalap, ami hozamstagnáláskor, esetleges további kismértékű csökkenés esetén még mindig versenyképes lesz a bankbetétekkel. Hozamemelkedés esetén viszont eladható -nem lesz nominális csökkenés- és újra vásárolható, vagy hosszabb futamidejű kötvényre cserélhető.
----------Vége-------------------------------------------------------------------------------------


Update 2012.10.12
Az eredeti post elkészülte óta eltelt időben volt két MNB kamatvágás és javuló makrokörnyezettel találtuk szembe magunkat. Ennek eredményeként a hozam minden lejáratra erősen csökkent és most már a rövidebb végen negatív reálhozamokat találhatunk. A közelmúltban volt egy (második) kötvénypiac rali, ami sztem mostanra kifulladásközeli állapotba került (bár már ezt hittem korábban is, aztán megcáfolt az élet). A negatív reálhozam nem hiszem, hogy fenntartható lesz. Jelen körülmények között mindenesetre nem tartom jó ötletnek a kötvényalapokat, vagy államkötvény másodpiaci vásárlását.
 
Az év elején 9-10% hozammal vettem másodpiacon 4-6 éves lejáratra kötvényt. A hosszabb lejáratú kötvények árfolyama érzékenyebben reagál a hozamváltozásra.Ugyan most növekedett az árfolyamuk, de egyelőre úgy gondolom, hogy a vásárláskori hozamszintek ritkán haladják meg a januárit, ezért marad a porfólióban.

Vége-------------------------------------------------------------------------------------------------

Ez a terület is érdekel, ugyanis jól időzítve igen jól lehet vele keresni, viszonylag kis kockázat mellett.
A kötvényárfolyam és a kockázatmentes hozamszint között fordított az összefüggés.
Leegyszerűsítve:
  1. Minél magasabb az alapkamat, annál olcsóbban tudsz a másodlagos piacon kötvényt venni. Egyidejűleg a kötvényalapok árfolyama is csökken, azaz Optima-Maxima az OTP-nél olcsóbban vásárolható
  2. Minél nagyobb a kockázati éhség, annál kisebb lesz a kötvény hozama, növekszik az árfolyama és fordítva. 
  3. Pánik esetén a kötvények árfolyama esik, megugrik a hozamszint. Ez kihasználható legalább kétféleképpen.
    1. Pánik tombolása közepette kötvényalap vásárlása OTP-nél Optima, de inkább Maxima a hosszabb duration miatt. Optima mellett szól remegő kezűeknek a 90 nap utáni tőkevédettség és az, hogy azonnal, T napon teljesül. Maxima teljesülése T+3 nap.
    2. Állampapírok vétele a másodlagos piacon. Ez bankok internetes felületein közvetlenül megoldható T napi teljesítéssel. Ha állampapírt veszel, azt talán érdemes lejáratig megtartani megfelelő hozamszint melletti beszerzés esetén.
  4. A hosszabb futamidejű kötvények és hosszú futamidejű kötvényeket tartó kötvényalapok érzékenyebben reagálnak a kockázatmentes hozam változására. Következésképpen nagyobb az ingadozásuk.
Készítettem egy grafikont a rövid és hosszú futamidejű kötvényhozamokat reprezentáló indexek éves hozamának alakulásáról, kombinálva MNB alapkamattal. Az alapkamat változását előretoltam időben 1 évvel, hiszen az erre reagáló éves kötvényhozamba ekkorra épül be teljesen.
Az elmúlt időszak (mini)válságaira mindannyian emlékezünk, ami a kötvényhozamokban szépen leképeződött. A grafikonon ez egy évvel később látható teljes valójában.



Szépen visszaigazolja az ábra a fenti megállapítást, miszerint a hosszabb futamidejű kötvények érzékenyebbek a kamatszint változásra.
Jelenleg RMAX a történelmi minimum körül tanyázik, következésképpen nemigen érdemes további hozamesésre számítani.
Az elmúlt időszakban tanúi voltunk egy kötvénypiaci ralinak
Optima 24 hónapos hozama: 6.55%, 6 hónapos hozama 10,11%. Ez a szint nem tartható fenn tartósan, ezért gondolom helyesnek a várakozó álláspontot.
Én mindenesetre likvid tőkémet most pénzpiaci alapban tartom, várva a hozamemelkedésre.

Még néhány szó duration jelentőségéről:
Optima és Maxima 6 hónapos évesített hozamai
  10,11%      20,49%




További olvasnivaló a kötvényekről:
Kötvény
Magyar Gábor: Pénzügyi navigátor
Már nem feltétlen érvényes jelen körülmények között, de tanulságos: VG
Az első millióm
Állampapír
Állampapír II.