Előző bejegyzésemben írtam S&P500 lehetséges további irányáról - egy talán sajátosnak tűnő - technikai megközelítésből. Most, hogy NYSE publikálta márciusi margin adatokat, azok megfelelő apropónak látszanak a téma megközelítésére - ismét sajátos - fundamentális nézőpontból.
Az adatok hónapról-hónapra mutatják a "margin debt" értékét. ez megmutatja, hogy milyen összegben vásároltak a befektetők hitelre, másfelől a tőkeáttétel változását. A nyers adatok vizualizációját és részletes analízisét dshort.com elvégezte.
Az ábra magáért beszél. A hitel mértéke (reál értéken számolva) történelmi csúcson volt (451 Mrd $) február végén.
Mielőtt tovább mennénk megjegyzem, hogy nem gondolnám, hogy már ma, vagy holnap indul a korrekció. Ezt ember nem tudja megmondani. Az viszont megállapítható, hogy az árfolyamemelkedést a likvid tőke tudja fűteni. Ha a likviditás szűkül, nem lesz ami feljebb tornássza az árfolyamot. Végső soron ugyanis mindig ugyanannyi eladó van, mint vevő, csak az egyes oldalak eltérő "agresszivitása" csapódik le az árfolyammozgásban. Azt tudjuk, hogy véges erőforrások vannak világunkban. Egy véges erőforrásokkal rendelkező rendszerben a reál szférában elérhető jövedelem korlátos. Másrészről a hitel az, ami korlátlanul növelhető. ez jelentkezik a tőkeáttételben. Exponenciális alakzatok kialakulása óvatosságra kell késztesse a megfontolt befektetőket. Valami ilyesmit látunk a hitelből vásárolt értékpapírok esetében is. A likviditásbőség persze magával húzta az árfolyamokat, ami az indexben szépen lecsapódik.
FED április 30-i bejelentése, miszerint a QE3-t tovább szűkítik és a likviditásbővítést havi 45 Mrd USD-ben korlátozzák, még nem feltétlenül vezet az árfolyamok eséséhez. Látni kell, hogy ez a szigorítás pusztán a bővülés mértékének csökkentése. Szó nincs a pénznyomda leállításáról, csak kissé lassabban forognak a nyomóhengerek.
SnP chartja mindenesetre március eleje óta beszorult, oldalaz. A márciusi margin debt kb. 50 Mrd tőkeáttétel leépítésről tanúskodik. Április elején ugyan még az index új csúcsra tört, de azóta növekvő elbizonytalanodás mutatkozik. Ez egybevág a korábbi tapasztalatokkal, miszerint a likviditás szűkülését csak néhány hónapos késéssel követi az index trendszerű gyengülése. Így aztán a további szigorítás és tőkeáttétel leépülé nem vezet azonnal árfolyameséshez.
Amennyiben a közeljövő esetleges további árfolyamemelkedés csökkenő volumennel társul, az újabb figyelmeztető jel lesz.
A csapás soha nem onnan ön, ahonnan és amikor várják
Global managers are losing sleep over Chinese hard landing